MruMru Strona Główna MruMru
< forum lubiących koty >

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Selkirk rex - opis rasy
Autor Wiadomość
DoBo
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Maj, 2009 23:30   Selkirk rex - opis rasy

HISTORIA RASY

Selkirk rex jest nową rasą. Pierwsza kotka o imieniu Miss DePesto of NoFace urodziła się w schronisku dla zwierząt w Bozeman, w Montanie, w miocie kotów domowych w roku 1987. Miała pięknie kręcone futro. Zauważyła ją tam hodowczyni kotów perskich, Jeri Newman, wzięła do domu i pokryła swoim czarnym, rodowodowym kotem perskim. Szczęśliwa mama urodziła 6 kociąt, z których 3 miały kręcone futerka. Okazało się tym samym, że gen kręconego włosa jest u tych kotów dominujący. Jeri Newman postanowiła hodować koty o kręconym futrze i nową rasę nazwała selkirk rex - nazwa miała pochodzić od góry znajdującej się w pobliżu, ale po pewnym czasie okazało się, że Selkirk to nazwisko jej ojczyma, ale nazwa rasy przyjęła się.
Koty te zaczęto krzyżować z persami, egzotykami i kotami brytyjskimi. W związku z tym, że mutacja, w wyniku której powstał gen kręconego włosa jest dominująca, w miotach rodzą się kocięta o sierści kręconej (curly ) oraz prostej ( straight).
Nowa rasa od początku znalazła wielu sympatyków. W 1990 roku koty te zostały po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie w Salt Lake City (USA), niedługo potem rasa została uznana przez TICA i AFCA, a w 1992 roku przez CFA. Pierwsza przedstawicielka tej rasy przyjechała do Europy, do Szwajcarii w 1992 roku. Była to Noface Grace Slick z trzeciego miotu Miss DePesto of NoFace.
Do Polski pierwszą kotkę rasy selkirk rex sprowadziłam w 2006 roku z Łotwy, a kocura w 2007 roku z Niemiec.

STANDARD RASY ( według CFA).

Ogólnie: Rasa selkirk rex powstała w wyniku spontanicznej dominującej mutacji, w wyniku której wszystkie rodzaje kocich włosów są kręcone co nadaje sierści niezwykłą miękkość. Są to koty średniej wielkości o mocnej budowie, co sprawia, że daje im niespodziewanie dużą wagę i sprawia, że wyglądają masywnie. Kotki są mniejsze od kocurów. Selkirk rex jest kotem aktywnym, o słodkiej ujmującej osobowości. Esencję tej rasy stanowi równowaga i proporcjonalność budowy.

Głowa:
- czaszka: okrągła, szeroka, o pełnych policzkach, zarówno u kocurów, jak i u kotek. Budowa czaszki powinna być łagodna, zaokrąglona przy dotykaniu od przodu do tyłu, jak i między uszami oraz na czole.
- pysk: średnio szeroka, linia kości zaokrąglona. Poduszeczki z wąsami mocno zaznaczone.
Długość równa jest ½ szerokości. Z profilu widać dobrze zaznaczoną brodę, która jest dobrze widoczna pomiędzy policzkami. Linie poprowadzone wzdłuż policzków, nosa i warg powinny być równoległe. Stop powinien być dobrze zaznaczony.
- broda: dobrze rozwinięta, proporcjonalna do reszty głowy
- uszy: średniej wielkości, szerokie u podstawy, osadzone szeroko.
- oczy: duże, okrągłe, szeroko osadzone. Zewnętrzny kącik oka osadzony jest nieco wyżej niż wewnętrzny, co daje wrażenie dużej ekspresji twarzy.

Ciało
:
- tułów: średni do dużego, proporcjonalnie zbudowany. Bardziej prostokątny niż kwadratowy (przy oglądaniu z boku), ale nie za długi. Biodra i barki tej samej wysokości.
- łapy: średnie lub długie, mocnej budowy, proporcjonalne do reszty ciała.
- stopy: szerokie i okrągłe.
- ogon: średniej długości, proporcjonalny do ciała.

Sierść:
Występują dwie długości: długa i krótka. U kotów krótkowłosych włosy na ogonie są tej samej długości co reszta futra, są skręcone i przylegają do ogona. Kryza jest również tej samej długości. U kotów długowłosych natomiast na ogonie skręcone włosy SA pierzaste i sterczą wokół ogona. Kryza również jest dłuższa i otacza głowę.
Krótkowłose koty mają sierść miękką i pluszową, gęstą, włosy nie powinny przylegać do skóry. Skręcone włosy układają się w kępki ( a nie w fale). Sierść jest najwyraźniej skręcona na szyi, ogonie i na brzuchu.
Koty długowłose mają sierść miękką i gęstą, która nie powinna przylegać do ciała. Włosy skręcone są chaotycznie, układają się w kępki lub obręcze.
Selkirk rexy występują we wszystkich odmianach barwnych.

HODOWLA

W związku z tym, że selkirk rex jest rasą bardzo młodą, dopuszczalne jest łączenie z persami i egzotykami (do 2010 roku) oraz kotami brytyjskimi. Po 2015 roku wszystkie selkirki muszą mieć jako rodziców przedstawicieli swojej rasy. Wtedy bardzo pożądane w hodowli będą selkirki straighty, gdyż łączenie od czasu do czasu z kotem prostowłosym wzmacnia i polepsza strukturę włosa w tej rasie. Poza tym kotów kotów homozygotycznych pod względem genu kręconego włosa nie łączy się z kotami o kręconym futerku.

Obecnie równolegle hodowane są selkirk rexy, które mają bardziej “perski” lub bardziej “brytyjczykowaty” wygląd w zależności od tego, które koty (persy czy brytyjczyki) zostały użyte w programie hodowlanym. Przeważa jednak tendencja by koty te zbliżały się bardziej do standardu kota brytyjskiego niż perskiego, tzn. by miały mocna budowę i nie tak ekstremalnie spłaszczony pyszczek jak persy.

PIELĘGNACJA

Pielęgnacja selkirk rexów nie jest zbytnio skomplikowana. Trzeba je czesać co kilka dni szczotką lub grzebieniem, od czasu do czasu można wykąpać - wtedy dobrze jest wyczesać je dokładnie przed kąpielą, a po kąpieli wytrzeć i zostawić, aby wyschły (czesanie mokrych włosów powoduje ich rozprostowanie, ale włosy skręcają się ponownie po kilku dniach).

CHARAKTER

Selkirk rexy mają wspaniałe charaktery, są bardzo miłe i ciepłe, nie wykazują agresji i co jest chyba ich najważniejszą cechą - są niezwykle stabilne emocjonalnie i bardzo zrównoważone. Doskonale wkomponowują się w stado i bez walk odnajdują swoje miejsce w grupie. Są przy tym bystre i potrafią być bardzo żywiołowe.

Do opisu rasy wykorzystałam fragmenty artykułu mojego autorstwa, który ukazał się w numerze wrześniowym 2008 roku w “Kocich Sprawach” (zmieniony częściowo).
Standard rasy - tłumaczenie na podstawie standardu rasy CFA.
Pełen tekst artykułu w KS TUTAJ
Ostatnio zmieniony przez Majorka Czw 29 Paź, 2009 11:20, w całości zmieniany 2 razy  
 
DoBo
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Maj, 2009 23:37   

LV*Lamblike Carlin Colista - pierwsza w Polsce kotka rasy selkirk rex, czarna, krókowłosa :)

IofielsAngel Gabbana*DE (Niuniek)- pierwszy w Polsce długowłosy kocur rasy selkirk rex :)
 
DoBo
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Maj, 2009 23:45   

Kilka zdjęć selkirków ze strony internetowej CFA i nie tylko...
Ostatnio zmieniony przez Majorka Sob 01 Maj, 2010 14:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
Majorka 
Administrator


Dołączyła: 10 Lip 2008
Posty: 43640
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 09 Maj, 2009 18:25   

DoBo napisał/a:
Do Polski pierwszą kotkę rasy selkirk rex sprowadziłam w 2006 roku z Łotwy, a kocura w 2007 roku z Niemiec.

Witamy prekursorkę rasy Selkirk rex w Polsce :) Forum MruMru ma szczęście do prekursorek - Amber sprowadziła do Polski pierwsze Ragdolle :) :super:
_________________
Bambina, Felek
Kocie wiersze i Kociennik

Gacek[*]Mika[*]Romek[*]Ziutek[*]Mi-Norka[*]Miś Major[*][Tymoteusz[*]Miodunka[*]
 
Ola S.
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Maj, 2009 18:31   

Przepiękne te misiaczki :super: Nawet nie wiedziałam, że taka rasa istnieje :racja:
Majorka napisał/a:
Witamy prekursorkę rasy Selkirk rex w Polsce

Witam i gratuluję :kwiatki:
 
DoBo
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Maj, 2009 20:55   

:dzieki:
Nie jest łatwo przecierać szlaki, ale selkirki mnie urzekły i nie żałuję, że się nimi zajęłam. Najbardziej (oprócz futerka, oczywiście) kocham je za ich charakter.
Mam w domu koty różnych ras - i wśród dominujących burm - selkirki bez walk znajdują swoje miejsce. Osiągają to niezwykłą stabilnością emocjonalną. :)
 
Majorka 
Administrator


Dołączyła: 10 Lip 2008
Posty: 43640
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 09 Maj, 2009 21:00   

DoBo napisał/a:
Osiągają to niezwykłą stabilnością emocjonalną.

To ogromnie interesujące! Jak to się przejawia w życiu codziennym w tak dużym i zróżnicowanym (rasowo i wiekowo oraz charakterologicznie) stadzie?
_________________
Bambina, Felek
Kocie wiersze i Kociennik

Gacek[*]Mika[*]Romek[*]Ziutek[*]Mi-Norka[*]Miś Major[*][Tymoteusz[*]Miodunka[*]
 
DoBo
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Maj, 2009 21:11   

Majorka napisał/a:
DoBo napisał/a:
Osiągają to niezwykłą stabilnością emocjonalną.

To ogromnie interesujące! Jak to się przejawia w życiu codziennym w tak dużym i zróżnicowanym (rasowo i wiekowo oraz charakterologicznie) stadzie?


Częściowo na gestach i mimice: burma przegania kota, jak chce się połozyć na jego miejscu, zwykle wystarczy, że spojrzy na niego - nawet wielka maine coonica ucieka wtedy. Mam zgodne stado i do walk wręcz dochodzi na szczęście bardzo rzadko. :)
Selkirków jakoś nie ruszają, pewnie czują, że te się ich nie boją. Można powiedzieć, że burmy z selkirkami żyją razem, ale tak na prawdę jakby trochę obok...
Burmy nie przeganiaja też szefa-Imbira i seniora-Pieszczocha :-D
 
Majorka 
Administrator


Dołączyła: 10 Lip 2008
Posty: 43640
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 09 Maj, 2009 21:18   

DoBo napisał/a:
Burmy nie przeganiaja też szefa-Imbira i seniora-Pieszczocha

Z tego co piszesz, wynika że to burmy są najbardziej "władcze". Ale jak widać domowe się nie dają... :mrgreen: A selkirki po prostu mają to "w tyle" i nie angażują się w spory, czy tak?
_________________
Bambina, Felek
Kocie wiersze i Kociennik

Gacek[*]Mika[*]Romek[*]Ziutek[*]Mi-Norka[*]Miś Major[*][Tymoteusz[*]Miodunka[*]
 
DoBo
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Maj, 2009 21:19   

Majorka napisał/a:
A selkirki po prostu mają to "w tyle" i nie angażują się w spory, czy tak?


Doskonale to ujęłaś Majorko :) Selkirki są ponad sporami :-D
 
minu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Paź, 2010 11:43   

Dobo, wspominałaś o tym, że w jednej z hodowli selkirków połączono homozygotę z selkirkiem "pokręconym". Nie pamiętam :thinking: , kiedy miot miał się pojawić na świecie. Mam prośbę, jak już czegoś się dowiesz, napisz, to miejsce chyba będzie najodpowiedniejsze ...?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Logo: Anna Olga Chmielewska; Sklep internetowy Animal Care: karmy dla psów i kotów

phpBB by przemo