MruMru Strona Główna MruMru
< forum lubiących koty >

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: AdminMruMru
Czw 16 Sty, 2014 11:17
Mru-NETYKIETA
Autor Wiadomość
AdminMruMru
Administrator

Dołączył: 10 Lip 2008
Posty: 116
  Wysłany: Nie 10 Sie, 2008 14:46   Mru-NETYKIETA

Netykieta to zbiór zasad savoir-vivre obowiązujących w Internecie. Została stworzona po to, żeby pomóc skutecznie i przyjemnie komunikować się z innymi.
Mru-Netykieta

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
św. Tomasz z Akwinu


· Myśl
· Nie działaj na czyjąś szkodę
· Nie nadużywaj

Poniżej kilka prostych zasad, których warto przestrzegać:

1. Jeżeli po wysłaniu wiadomości coś nam się przypomniało, nie wysyłajmy od razu nowej, ale skorzystajmy z możliwości zmiany treści postu (ikonka "edytuj") i wprowadźmy zmiany do swojego tekstu.

2. Zadając pytanie, starajmy się sformułować je precyzyjnie oraz sprawdźmy czy jest już na nie odpowiedź w FAQ lub w tematach Forum l (używając opcji Szukaj). Podobnie, zakładając nowy wątek sprawdźmy, czy temat już był omawiany.

3. Nadawajmy wątkom (tematom) tytuły, które krótko i rzeczowo będą odzwierciedlać treść w nich zawartą, aby można się było zorientować czego dotyczą.

4. Nie cytujmy całej wiadomości, chyba że jest to niezbędne. Najlepiej jest cytować tylko te fragmenty, które są ważne w naszej wypowiedzi, a pozostałe usuwać, zaznaczając je np. w taki sposób: (…)

5. Bądźmy przekonani o dobrej woli rozmówców i nie zakładajmy, że ich wypowiedzi są atakiem na nas. Jeśli dyskusja przerodzi się w prywatną wymianę poglądów, kontynuujmy ją w Prywatnych wiadomościach (PW) lub poza forum.

6. Jeśli chcemy zwrócić komuś uwagę, zróbmy to kulturalnie, najlepiej na PW oraz starajmy się doradzać innym przede wszystkim wtedy, gdy o to poproszą.

7. Nie trollujmy zobacz: Trollowanie - starajmy się nie powodować kłótni, nie prowokować, nie obrażać, a z drugiej strony nie dajmy się prowokować i nie odpowiadajmy na prymitywne i niekulturalne zaczepki słowne (jeśli się takie zdarzą).

8. Nie spamujmy zobacz: Definicja spamu .
Spamem jest także rozsyłanie w wielu wątkach takich samych treści/obrazów/fotek bez osobistego komentarza odwołującego się do treści poruszanych w danym wątku (np. gremialne rozsyłanie kartek z życzeniami).

9. Starajmy się nie pisać wielkimi literami - w Internecie oznacza to krzyk i agresję. Nie nadużywajmy także wykrzykników. Jeśli chcemy wyróżnić jakieś słowo lub zdanie w naszym poście, można użyć ikonek emocji lub „wyboldować” je.

10. Starajmy się pisać poprawną polszczyzną, nie używać słów niecenzuralnych oraz przestrzegać zasad ortografii. Pisownię można sprawdzić np. tutaj: Słownik ortograficzny on-line
 
AdminMruMru
Administrator

Dołączył: 10 Lip 2008
Posty: 116
Wysłany: Wto 17 Lip, 2012 16:48   Honorowy kodeks praw i obowiązków racjonalnego dyskutanta

Honorowy kodeks praw i obowiązków racjonalnego dyskutanta

1. Strony nie mogą uniemożliwiać sobie wzajemnie ani formułowania tez, ani stawiania zarzutów.
2. Ta strona, która formułuje tezę, ma obowiązek jej obrony, ilekroć druga strona o to poprosi.
3. Atak na tezę drugiej strony musi rzeczywiście dotyczyć tej tezy, którą druga strona sformułowała.
4. Obrona tezy może polegać wyłącznie na przedstawianiu argumentów.
5. Żadna strona nie może udawać, że nie wypowiedziała przesłanki, którą wprowadziła w postaci aluzji, ani nie może przedstawiać jako rzekomej przesłanki drugiej strony czegoś, co nie zostało przez drugą stronę wyrażone.
6. Żadna strona nie może fałszywie przedstawiać pewnej przesłanki jako rzekomo wcześniej zaakceptowanej ani przeczyć takiej przesłance, która została już wcześniej zaakceptowana.
7. Żadna strona nie może uznać jakiegoś stanowiska za ostatecznie obronione, jeśli obrona nie została przeprowadzona z użyciem właściwego schematu argumentacyjnego, zastosowanego w odpowiedni sposób.
8. Wolno używać jedynie argumentów logicznie poprawnych albo takich, które można uczynić poprawnymi przez dołączenie jednej lub więcej przesłanek ukrytych.
9. Jeśli obrona jakiejś tezy się nie powiodła, to strona, która tę tezę postawiła, musi ją wycofać; jeżeli obrona tezy się powiodła, to strona przeciwna musi wycofać swoje zastrzeżenia wobec tej tezy.
10. Nie powinno się używać sformułowań, które są w mylący sposób wieloznaczne lub niedostatecznie jasne, wypowiedzi strony przeciwnej zaś powinno się interpretować w sposób tak rzetelny i wierny, jak to tylko możliwe.

Do często popełnianych błędów argumentacji należą:
 wadliwa generalizacja (pochopne uogólnienie);
 brak związku logicznego;
 błędy związku przyczynowego;
 równia pochyła;
 argumentum ad verecundiam (zobacz);
 niejasność i wieloznaczność;
 błędne koło.
źródło → tu
_________________
Admin MruMru
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Logo: Anna Olga Chmielewska; Sklep internetowy Animal Care: karmy dla psów i kotów

phpBB by przemo