MruMru Strona Główna MruMru
< forum lubiących koty >

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kot bengalski
Autor Wiadomość
Majorka 
Administrator


Dołączyła: 10 Lip 2008
Posty: 43637
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 03 Maj, 2011 21:20   Kot bengalski

Dziękuję Pani Grażynie Dziewierz, hodowcy kotów bengalskich (hodowla Felicity Paw Bengal Cattery http://www.kotbengalski.pl/ ) za wyrażenie zgody na zamieszczenie poniższego artykułu na forum MruMru:

Kot bengalski - spełnione marzenie o dzikiej panterze

Udomowione koty to nieodłączny element kręgu kultury śródziemnomorskiej. Na stałe wpisały się w paradygmat naszych wyobrażeń o ciepłym domu i dziś możemy się cieszyć ich wieloma odmianami i rasami. Poprzez interwencję hodowlaną człowieka zmieniły się w stosunku do swoich przodków do tego stopnia, iż niektóre z ras nie są zdolne do bytowania poza ludzkim domostwem.

Od kilkudziesięciu lat hodowcy kotów starali się uzyskać rasę z wyglądu bardzo podobną do dzikich kotów. Obok intrygującego wyglądu hodowcom zależało także na uzyskaniu rasy odporniejszej na szereg kocich chorób „cywilizacyjnych" oraz mało wymagających. Udało się to w przypadku kotów bengalskich, które nie tylko bardzo przypominają cętkowane pantery, ale także, ze względu na swój charakter zajmują zupełnie wyjątkowe - niespotykane w przypadku innych ras kotów miejsce w rodzinie. Koty bengalskie są aktywne, żywiołowe, jakby zawsze gotowe do zabawy. Niektórzy znawcy tej pięknej rasy twierdzą, że są jak dzieci – cechują się bowiem niespożytą energią. Ludzie, którzy mieli koty od dzieciństwa twierdzą, że dotychczas nie mieli kota domowego tak zaangażowanego w życie domowe i tak dobrze adaptującego się do życia z innymi zwierzętami. Bengal z pewnością zainteresuje się każdą nowością w swoim otoczeniu, zbada zawartość przyniesionej torby z zakupami, będzie podążał za domownikami z pokoju do pokoju. Zabiega przy tym o pieszczoty i mruczy naprawdę głośno. W domu wybiera miejsca usytuowane na pewnej wysokości, skąd może kontrolować otoczenie. Chętnie siedzi na lodówce, parapecie, oparciu fotela, na wysokiej półce. Zainteresuje się kranem, fontanną pokojową i każdą pluskająca wodą. Uczy się chętnie i pamięta zakazy. W domu często wybiera osobę, której jest oddany bez reszty i stara się przebywać wyłącznie w jej obecności. Te cechy charakteru przypisuje się miedzy innymi ich bliskiemu pokrewieństwu z kotami dzikimi – zachowały one inteligencję przodków i znakomite zdolności przystosowawcze.

Nazwa pochodzi od dzikiego kota, powszechnie zamieszkującego Azję od Indii, Tajlandii poprzez Chiny i Malezję, występującego w różnych odmianach barwnych. Piękne okazy kotów łowiono w sieci w Zatoce Bengalskiej. Dziki kot bengalski, rudy, o wspaniałym cętkowanym futrze z rozetami, „miniatura lamparta" jest znakomitym pływakiem i podejmuje ryzykowne wyprawy wpław nawet między wysepkami rozsianymi w licznych, azjatyckich archipelagach. Bardzo dobrze umięśniony, atletyczny, ważący około 5-8 kg, silny, o potężnych łapach i palcach połączonych błonami pławnymi, przy tym odważny - pokonuje fale i znaczne odległości. Na lądzie trzyma się z daleka od ludzkich siedlisk zamieszkując tereny lesiste i bagniste. Przez wieki łowiony był w celu pozyskania pięknego, nie liniejącego futra, a także, niestety, w kuchni chińskiej- jako regionalny delikates stołowy.

Felis bengalensis, potocznie nazywany jest w Azji „chińskim kotem pieniężnym" ze względu na charakterystyczne ubarwienie przypominające chińskie monety z dziurkami pośrodku.

Prawdziwe zainteresowanie naukowców wzbudził jednak od początku lat 60tych ubiegłego wieku, kiedy okazało się, że gatunek ten dysponuje naturalnym systemem immunologicznym chroniącym go przed bardzo groźną kocią białaczką. Badania prowadzone na Uniwersytecie Loyola miały na celu miedzy innymi ustalenie jakie czynniki sprzyjają tej odporności i czy występują jakiekolwiek paralele z białaczką ludzką. Przywiezione do Stanów Zjednoczonych koty stały się zalążkiem do wyhodowania nowej rasy kotów. Po ponad 20 latach selekcji udało się to pani Jean Sugden Mill. Wyhodowane przez nią koty zachowały wygląd dzikich przodków, temperament, inteligencję połączoną z niezwykłą łagodnością i imponującą zdolnością przywiązywania się do człowieka. W 1985 r. pierwsze bengale zostały zaprezentowane na wystawie zorganizowanej przez The International Cat Association, zaś w 1992 r. wprowadzone jako rasa wystawowa. Egzemplarze w klasie SBT (stood book traditional), a więc czystej rasy, przynajmniej od czterech pokoleń bengalskiej zostały zaakceptowane jako koty domowe. W ciągu zaledwie kilku lat, pomimo niewielkiej ich ilości na świecie zrobiły karierę jako najdroższa i najbardziej poszukiwana rasa kotów. W 1989r. było ich tylko około 200 sztuk. Na początku lat 90tych zostały przywiezione do Wielkiej Brytanii, gdzie osiągały ceny do 12 000 funtów. Od początku zawładnęły sercami Japończyków, gdzie cieszą się wielkim uznaniem. Do Polski pierwsza para trafiła w 2001 roku.

Bengale występują w czterech odmianach barwnych. Inne rasy co prawda występują w znacznie większej ilości kolorów, ale to bengale należą do najbardziej kolorowych i zróżnicowanych kolorystycznie ras. Najczęściej spotyka się odmianę tradycyjną, brązową, którą charakteryzuje szeroka gama odcieni od jasnozłotego, poprzez odcienie rudości i pomarańczy, brązu aż do brunatnych. Wysoko cenione są kolory przypominające odcienie drzew szlachetnych: dębu, mahoniu, jesionu. Płaszcz każdego kota zawiera paletę rożnych odcieni, z wiekiem coraz bardziej nasyconych. Oczy są złote, bursztynowe lub zielone.
Trzy pozostałe odmiany barwne noszą ogólną nazwę „śnieżnych"; są to seal sepia, seal lynx point (z niebieskimi oczyma) i mink . Chociaż te odmiany są dokładnie opisane nadal brak polskich nazw dobrze charakteryzujących te kategorie. W swobodnym tłumaczeniu odpowiadają one odcieniom kolorystycznym foki, rysia i gronostaja. „Śnieżne pantery" dotychczas nie były szerzej prezentowane na wystawach w Polsce, a szkoda, ponieważ hodowle zachodnie chlubią się posiadaniem chociaż jednego kota z tych odmian. Koty te charakteryzują się niezwykle miękkim, jedwabistym futrem i paletą barw od kości słoniowej poprzez szarości, beże do koralowego różu.

Najistotniejszą cechą wyróżniającą bengale na tle innych ras jest jednak rysunek, który występuje w dwóch formach: cętkowany z rozetami i marmurkowy. Ten ostatni powstał z ze specyficznego ułożenia bardzo dużych rozet. Wszystkie mają cętkowane brzuszki i czarny koniec ogona. Koty w rui nawołują się gruchając w charakterystyczny dla nich sposób. Ich codzienna wokaliza nawiązuje do odgłosów dzikich kotów.

Jako koty domowe bengale są mało wymagające. Krótkie, bardzo gęste futro nie wymaga specjalnych zabiegów, a mimo to ujmuje swoim pięknem. Wystarczy przetarcie mokrym ręcznikiem i wyszczotkowanie, by kot wyglądał zachwycająco. Nie jedzą dużo, ale ich pożywienie powinno być sycące i dobrej jakości.

Trudno w pełni wyrazić słowami jak wiele radości daje codzienne bytowanie z kotem bengalskim. Pierwsze oczarowanie urodą szybko przekształca się w trwałą przyjaźń, jaką zapewnia niecodzienna osobowość tego kota.

Autor: Grażyna Dziewierz
FelicityPaw Bengal Cattery

www.kotbengalski.pl
Artykuł był publikowany w polskiej wersji Good Life Magazine.

Więcej informacji (m.in. aktualna klasyfikacja kolorów) oraz zdjęcia zostaną dodane już niedługo.
_________________
Miodunka, Bambina, Felek
Kocie wiersze i Kociennik

Gacek[*] Mika[*] Romek[*] Ziutek[*]Mi-Norka[*]Miś Major[*][Tymoteusz[*]
 
junglecat
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Wrz, 2011 11:09   

A oto garść ilustracji dla typowych ubarwien kota bengalskiego:
 
Majorka 
Administrator


Dołączyła: 10 Lip 2008
Posty: 43637
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 19 Wrz, 2011 11:55   

junglecat, dziękuję za fotki - dodałam Ci punkcik za pomoc :ok:
_________________
Miodunka, Bambina, Felek
Kocie wiersze i Kociennik

Gacek[*] Mika[*] Romek[*] Ziutek[*]Mi-Norka[*]Miś Major[*][Tymoteusz[*]
 
junglecat
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Wrz, 2011 12:07   

Dziękuję pięknie Majorko :hejhej:
Co można dodać na temat bengala, patrząc na niego okiem zoologa i hodowcy jako na przykład rasy- efektu hybrydyzacji? Kot bengalski odziedziczył po Felis bengalensis niezwykle zwartą, atletyczną, choć smukłą sylwetkę. Szczególną uwagę zwracają długie kości palców, wyraźnie wspomagające wspinanie i silny ogon. Znakomicie rozwinięta muskulatura czyni z niego kota wspaniale poruszającego się, zwinnego, pełnego gracji i siły. Hodowcy kotów bengalskich musza napocić się w trakcie wystawowej prezentacji: smukły elegancki bengal jest po prostu...ciężki! I to zarówno drobniejsze samice, jak i potężne kocury (jeszcze jedna cecha przodków: widoczny dymorfizm płciowy). Bengale znakomicie skaczą i wspinają się. Wydatne poduchy z wąsami to nie tylko ozdoba kształtnej głowy: bengale posiadają niezwykle rozwinięty zmysł powonienia, węszą bardzo głośno („po psiemu”) i dokładnie badają teren. Duże oko znakomicie sprawdza się także w nocy- czułość komórek odpowiedzialnych za dobre widzenie zbliża bengala bardziej do dzikiego ancestora, niż do domowego pieszczocha, jest to cecha typowa dla drapieżników polujących nocą. Futro jest unikalne: niezwykle krótkie, gęste, w dotyku „śliskie” i z glitterem- wygląda jak posypane mieniącymi się drobinkami złota. W obrazie mikroskopowym są to maleńkie banieczki powietrza, otaczające włos. Działają one na zasadzie refrakcji kryształów, dając skrzący się blask, podkreślający jeszcze barwę sierści. Żadna inna rasa kotów nie posiada takiej osobliwości. Wzór na futrze: cętki lub rozety, albo chaotyczne pręgowanie, przywodzi na myśl dzikiego lamparta. Koty bengalskie bardzo szybko przetwarzają bodźce dochodzące ze środowiska zewnętrznego: oznacza to, że błyskawicznie reagują na jego zmiany. Czas zauważenia i złapania przez bengala „ofiary”- kociej zabawki, może wprawić w osłupienie wielbicieli innych ras, o dłuższej historii...Zarówno dorosłe samce, jak i samice mogą znaczyć terytorium: bardzo wyjątkowym jest fakt ostrzykiwania moczem( a nie- siusiania metodą „kałuża poza kuwetą”) przez kotki w rui zajmowanego terenu. Niezwykle zróżnicowana jest też wokalizacja kota bengalskiego: wydaje on bardzo różnorodne odgłosy, począwszy na ćwierkaniu, a skończywszy na prawie lwim porykiwaniu (niezwykle głośnym) kotek w rui.
Co do charakteru: poza żywiołowym temperamentem, bengal pozostaje kotem domowym w każdym calu: bardzo przyjacielski, łagodny w kontaktach z człowiekiem, kochający gorąco swą rodzinę i manifestujący to uczucie. Jest to kot nie narzucający się, ale mimo to silnie dominujący w swym rodzinnym środowisku. Należy powiedzieć prawdę: bengal jest tak fascynującą rasą, że całe życie toczy się wokół niego, nie da się o nim zapomnieć ani na moment. Zdarzają się osobniki bardzo straszące i dominujące nad innymi kotami, ale ataki bengala mają na celu zamanifestowanie siły fizycznej i wyegzekwowanie należnej mu pozycji na samym szczycie hierarchii, rzadko przybierają charakter krwawych starć.
Ostatnio zmieniony przez junglecat Pon 19 Wrz, 2011 12:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
Niva86
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Cze, 2012 20:18   

Na potwierdzenie i zobrazowanie słów Junglecat załączam kilka fotek.
Pięknie umięśnionego rozetowego kocura bengalskiego oraz młodego klasycznie pręgowanego czarnego kocurka.
 
Olena
[Usunięty]

Wysłany: Czw 29 Lis, 2012 11:12   

Czy istnieje odmiana barwna -czarny kot Bengalski? bo w czasopismie kocim węgierskim jest napisane że są takie odmiany(nie wiem czy wierzyć temu)
A fotki śnieżnego Bengala o niebieskich oczach ma ktoś?
 
junglecat
[Usunięty]

Wysłany: Śro 05 Gru, 2012 00:52   

Istnieją bengale czarne, a nawet niebieskie- u nas oczywiście nieuznane, ale przepiękne czarne mają hodowcy w Niemczech, a niezwykłe tzw. charcoale- z bardzo ciemnymi znaczeniami i działaniem genu silver, są już w hodowli "Jadry", prosto z jednej z najlepszych hodowli na świecie- cuuda :mniammniam:
 
kfiatek 
HODOWCA


Dołączyła: 30 Lis 2010
Posty: 8298
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: Wto 05 Mar, 2013 11:56   

Cześć khead!
Piękne masz cudeńko :serce: Koty z Walhalli znamy, oj znamy.
A zdjęcia Adasia gdzie?
_________________
 
 
Majorka 
Administrator


Dołączyła: 10 Lip 2008
Posty: 43637
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Mar, 2013 12:02   

khead, ciszę się że nas znalazłeś i witam Cię bardzo ciepło :witanko:
Pani Ewa jest na naszym forum, na pewno bardzo się ucieszy, jak Cię zobaczy tutaj :)
Twój post przeniesiemy do Wielomruka Egalitarnego, bo tam są wątki o naszych kotach, a tu piszemy tylko ogólnie o rasie.
Podaj proszę tytuł wątku, jaki chcesz mieć, OK?
_________________
Miodunka, Bambina, Felek
Kocie wiersze i Kociennik

Gacek[*] Mika[*] Romek[*] Ziutek[*]Mi-Norka[*]Miś Major[*][Tymoteusz[*]
 
khead
[Usunięty]

Wysłany: Wto 05 Mar, 2013 12:35   

oj nie wiedzialem, ze na takie wpisy jest osobny watek. w takim razie prosze o przesuniecie do odpowiedniego dzialu, a tytul moze byc Ala i Adas ;)
 
Majorka 
Administrator


Dołączyła: 10 Lip 2008
Posty: 43637
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Mar, 2013 12:43   

Twój wątek jest teraz tutaj: http://www.mrumru.eu/viewtopic.php?p=279079#279079
khead napisał/a:
ze na takie wpisy jest osobny watek

To jest takie dziwne forum, że na wszystko jest osobny dział i wątek :laughing: Żartuję oczywiście, ale przy okazji polecam ściągawkę - Forumowy GPS, myślę że Ci pomoże zorientować się w topografii: http://mrumru.eu/viewtopic.php?t=2272
_________________
Miodunka, Bambina, Felek
Kocie wiersze i Kociennik

Gacek[*] Mika[*] Romek[*] Ziutek[*]Mi-Norka[*]Miś Major[*][Tymoteusz[*]
 
Anu-La 
REZYDENT

Dołączyła: 23 Sie 2016
Posty: 2
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Czw 25 Sie, 2016 11:31   

proszę o informację czy koty o umaszczeniu silver też mają efekt Glitter? Czy dotyczy to tylko brązowej odmiany barwnej?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Logo: Anna Olga Chmielewska; Sklep internetowy Animal Care: karmy dla psów i kotów

phpBB by przemo